Dan Rusina u Republici Hrvatskoj

Nedjelja, 29.05.2011.

Koordinacija rusinske nacionalne manjine u RH i Vijeće rusinske nacionalne manjine Općine Tompojevci, u Mikluševcima  su obilježili Dan Rusina u Republici Hrvatskoj, pod pokroviteljstvom vukovarsko srijemskog župana Bože Galića.

Tim povodom u Mikluševcima je održana svečana akademija na kojoj su se posjetiteljima predstavila brojna rusinska kulturno – umjetnička društva, kako iz Hrvatske, tako i iz susjedne Vojvodine.

Prigodnom programu obilježavanja Dana Rusina nazočio je zamjenik župana Mato Golubičić.

Predsjednik koordinacije rusinske nacionalne manjine  i predsjednik Vijeća rusinske nacionalne manjine Vukovarsko – srijemske županije Joakim Erdelji je rekao kako je zadovoljan položajem rusinske manjine u Hrvatskoj, no upozorio je kako zbog većeg broja umrlih, a smanjenog broja rođenih,  Rusinima u Hrvatskoj prijeti izumiranje. Po starom popisu stanovništva u Hrvatskoj živi oko 2500 Rusina.