Vukovarsko-srijemska županija potpisala Izjavu o namjerama sa AP Vojvodinom i Županijom Bač-Kiškun

Subota, 25.07.2009.

Nastavljajući dobru suradnju na zajedničkim projektima u okviru programa podrške EU, župan Vukovarsko-srijemske županije Božo Galić, predsjednik Skupštine Autonomne Pokrajine Vojvodine Šandor Egereši i predsjednik Skupštine Županije Bač-Kiškun Gabor Banjai, danas su u Novom Sadu, u zgradi Skupštine AP Vojvodine, potpisali Izjavu o namjerama triju skupština kojom se definiraju pojedinosti i stvaraju uvjeti za unapređenje prekogranične suradnje ovih triju regija.

Cilj ovog sporazuma je nastaviti zajedničke aktivnosti koje su značajne za potpisnice Izjave, te planiranje zajedničkih projekta od posebnog interesa, koje su prioritetne za financiranje iz sredstava Europske unije, a koje se odnose na jačanje gospodarske, ekonomske, kulturne, turističke, ekološke i međunarodne suradnje.

Izrazivši iznimno zadovoljstvo potpisivanjem ove Izjave, vukovarsko-srijemski župan Božo Galić istaknuo je kako će itekako doprinijeti u stvaranju uvjeta za boljitak i napredak svih triju regija.

„Naše tri regije imaju puno toga zajedničkog: rijeku Dunav, plodnu ravnicu, kvalitetne šume, slična gospodarstva i to je naša prednost ali i osnova za intenziviranje dosadašnje suradnje, koju bi trebalo samo ubrzati. Posao sada prepuštamo stručnjacima iz različitih područja koji će pripremiti zajedničke projekte“, rekao je župan Galić i ocijenio da tri regije „imaju zajedničku šansu ne samo u fondovima EU, već i kroz zajednički tržišni nastup.“

Predsjednik Skupštine AP Vojvodine Šandor Egereši rekao je kako je današnje potpisivanje nastavak dosadašnje dobre suradnje navodeći da Europa pokazuje opravdanost zajedničke suradnje njenih regija i to je budućnost europskog razvoja.

Naveo je kako Vojvodina prepoznaje mogućnosti svojih potencijala a potpisana Izjava o namjerama otvara granice i stvara uvjete za bolju suradnju triju regija, koje povezuje rijeka Dunav, a koja pruža mogućnost za promociju vodnih resursa, ekologije, turizma, sajmova, kulturnih programa i drugih ciljeva.

Predsjednik Skupštine Županije Bač-Kiškun Gabor Banjai, istaknuo je važnost suradnje  triju regija, u svim područjima, te se zajednička suradnja odvija i na razini lokalnih zajednica  kao i građana koji na tim područjima žive. Dodao je kako sve tri regije „leže na plodnoj ravnici i vodenoj masi rijeka Dunav, Tisa i Drava, i zajednički treba više pozornosti posvetiti ovim resursima a njihovim pravilnim i ekonomski isplativim iskorištavanjem, doprinijeti boljem životu svih građana, navodeći kako će oni pomoći svojim iskustvima koja su stekli na putu prema EU, sa prijedlozima i konkretnim projektima.