Prvi panonski biciklistički maraton

Subota, 03.10.2009.

Osam županija statističke regije Panonska Hrvatska aktivno su krenule sa međusobnom suradnjom prije godinu dana sudjelujući sa Ministarstvom regionalnog razvoja, šumarstva i vodnog gospodarstva Republike Hrvatske u izradi nacrta Strategije i Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske. Rezultat te kontinuirane suradnje je i ideja da se krene i u konkretne zajedničke projekte koji se mogu početi financirati i provoditi od strane samih županije i prije nego budu otvoreni fondovi za projekte NUTS II regija Republike Hrvatske.

Stoga je jedan takav projekt iniciran od strane Karlovačke županije upravo Panonski biciklistički maraton kao prvi zajednički projekt svih osam županija Panonske Hrvatske kao NUTS II-regije.

Ciljevi maratona su slijedeći:

• jačanje turističke prepoznatljivosti regije Panonska Hrvatska
  • promocija aktivnog turizma, konkretno biciklističkog na području regije Panonska Hrvatska
  • jačanje regionalne suradnje osam županija uključenih u NUTS II regiju Panonska Hrvatska
  • promocija zajedničke međužupanijske suradnje na razini NUTS II regije
  • promocija kontinentalne turističke ponude
  • promocija ekološki prihvatljivog turizma
  • promocija ruralnog turizma

Maraton se vozi kroz osam županija NUTS II regije Panonske Hrvatske – startnu Karlovačku, Bjelovarsko-bilogorsku, Sisačko-moslavačku, Virovitičko-podravsku, Požeško-slavonsku, Brodsko-posavsku, Osječko-baranjsku i odredišnu Vukovarsko-srijemsku županiju.

ITINERER BICIKLISTIČKOG MARATONA PANONSKE HRVATSKE:

28. rujna 2009.

- 10 sati okupljanje i kretanje  ispred zgrade Karlovačke županije u Karlovcu

- vožnja državnom cestom D1 Tušilovac – Vojnić do turističke destinacije Muljava

- 12 do 14 sati - Muljava – kulturno umjetnički program, izložba eko-proizvoda i ručak

- 15 sati - prelazak u Sisačko-moslavačku županiju kod Biljega prema Topuskom

- noćenje na području Sisačko-moslavačke županije

29. rujna 2009.

- 9 sati kreće se prema izlazu iz SMŽ  u Podgariću

- 12 sati - Podgarić (jezero/hotel) ručak sa ostalim popratnim sadržajima i odlazak prema Bjelovaru

- 17 sati dolazak u Bjelovar i biciklističkom stazom prema SRC Kukavici

- 18 sati SRC Kukavica – program i noćenje

30. rujna 2009.

- 9 sati kretanje iz Kukavice preko Šandrovca - V. Pisanica - Kozarevac

-11 sati - Kozarevac ulazi se u Virovitičko-podravsku županiju,  u Otrovancu - restoran Zlatni klas:  ručak i program, vozi se prema  Virovitici, zatim prema Slatini te Orahovici gdje je i noćenje

1. listopada 2009.

- 9 sati kretanje iz Orahovice prema Kutjevu i ulazak u Požeško-slavonsku županiju

-10 sati Kutjevo –Vetovo-Kaptol prema Požegi

-12 do 14 sati Požega - Trg svetog Trojstva (štandovi eko-proizvoda, ručak) vožnja prema Pakracu i Lipiku

-16-16.30 Lipik, vožnja prema Okučanima i ulazak u Brodsko-posavsku županiju u Bijelu Stijenu

-19 sati Nova Gradiška - noćenje

2. listopada 2009.

- 9 sati kretanje prema Staroj Kapeli (etno-selo)

- 12 do 14 sati Slavonski Brod – program i ručak

- 14 sati kretanje prema Đakovu i ulazak u Osječko-baranjsku županiju

- 16 sati dolazak u Đakovo i vožnja prema Bilju

- 19 sati Bilje – noćenje

3. listopada 2009.

- 9 sati polazak prema Osijeku

- 9,30 do 11 sati - Osijek, zatim vožnja Antunovac-Ernestinovo i ulazak u Vukovarsko -srijemsku županiju u Podrinju, vožnja prema Vinkovcima

- 12 do 13.00 sati Stari Kunjevci

- 13.30 sati Vinkovci pješačka zona, vožnja preko Nuštra, Marinaca, Bogdanovaca prema Vukovaru

-14.30 sati Vukovar pješačka zona

- 15.00 – paljenje svijeća na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata

- 15.15 vožnja prema Iloku

- 16.45  dolazak u Ilok, program

- 19.30. Ilok - noćenje

4. listopada 2009. - doručak i odlazak maratonaca

Biciklisti rekreativci s područja Vukovarsko-srijemske županije mogu se priključiti maratonu u pješačkim zonama u Vinkovcima i Vukovaru. Registrirati se moraju točno 30 min. prije nego je predviđeno itinererom u navedenim pješačkim zonama (13,00 Vinkovci, 14,00 Vukovar). Nadamo se što većem broju sudionika iz Vukovarsko-srijemske županije 3. listopada, a kako bi ovaj projekt Panonske Hrvatske bio što uspješniji.