Obilježena 18. obljetnica progonstva u Iloku

Subota, 17.10.2009.

Obilježavanje 18. obljetnice progonstva Iločana i mještana okolinih sela započelo je danas u Iloku formiranjem kolone sjećanja koja se kretala od zgrade gradske uprave do spomen- obilježja „ Svjetlost dolazi“, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće.

U ime vukovarsko-srijemske županije vijenac su položili i svijeću zapalili zamjenik župana Željko Cirba i predstojnik Ureda župana Marinko Beljo.

U koloni progranika koja je 17. listopada 1991. godine, nakon tromjesečne opsade JNA napustila Ilok, bilo je oko osam tisuća Hrvata od kojih njih četiri tisuće Iločana, o ostali su bili mještani Tovarnika, Lovasa, Bapske , Sotina, Mohova, Opatovca i Šarengrada.

U župnoj crkvi Sv. Ivana Kapistrana služena je Sveta misa zahvalnica za povratak hrvatskih progranika.