Vukovarsko-srijemska županija na 5. konferenciji za izradu EU Dunavske strategije u Constanti u Rumunjskoj

Ponedjeljak, 14.06.2010.

Predstavnici Vukovarsko-srijemske županije Gabrijela Žalac, v.d. pročelnika Upravnog odjela za međunarodnu suradnju i kapitalna ulaganja i Marina Sekulić, pomoćnica pročelnice sudjelovali su na Konferenciji za izradu EU Dunavske strategije koja se održavala od 9. do 11. lipnja u Constanti u Rumunjskoj.

Ova Konferencija predstavlja zadnju u nizu javnih konzultacija koje su započele u veljači 2010. godine u Ulmu (Njemačka) s ciljem poticanja dijaloga i razmjene ideja vezano za buduću Dunavsku strategiju, a koja bi se trebala usvojiti početkom sljedeće godine, u okviru mađarskog predsjedanja EU.

Cilj  spomenutog događaja je rasprava o mogućim projektima koji bi bili obuhvaćeni Akcijskim planom Europske komisije. Akcijski plan će biti pripremljen nakon analize i rasprave o prilozima podunavskih zemalja i interesnih grupa.

Uz visoke predstavnike podunavskih zemalja posebni izaslanik predsjednice Vlade za Jugoistočnu Europu i državni tajnik za politička pitanja dr. sc. Davor Božinović održao je uvodno izlaganje te se osvrnuo na dosadašnje aktivnosti koje je Republika Hrvatska poduzela u okviru sudjelovanja u procesu izrade Dunavske strategije. Istaknuo je pritom važnost suradnje na području izgradnje i rekonstrukcije unutarnjih plovnih putova, željezničke i cestovne infrastrukture. Sadašnji problemi s poplavama u istočnoj Hrvatskoj, kao i u drugim zemljama Podunavskog sliva, ozbiljan su podsjetnik na nužnost zajedničkog pristupa pitanjima okoliša, što će također biti jedan od važnijih stupova buduće Dunavske strategije.
U kontekstu velikog potencijala hrvatskih vodnih putova izdvojio je činjenicu prema kojoj ukupna gustoća te mreže u Republici Hrvatskoj iznosi 14 km na 1000 km2. Međutim, iako je navedena brojka iznad prosjeka Europske unije, napomenuo je kako su rijeke kao prometni koridori u Hrvatskoj nedovoljno iskorišteni. Hrvatska stoga Dunavsku strategiju vidi kao priliku da se uspostavi koordinirana prekogranična i transnacionalna suradnja u pitanjima od zajedničkog interesa za širu dunavsku regiju.