Svečano obilježen Dan državnosti

Petak, 25.06.2010.

Svečani program obilježavanja Dana državnosti  započeo je danas u Vukovaru polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata.

Vijence su položili i svijeće zapalili izaslanstvo Vukovarsko-srijemske županije predvođeni županom Božom Galićem, izaslanstvo grada Vukovara predvođeno gradonačelnikom Željkom Sabom, izaslanstvo Hrvatskog vojnog učilišta «Petar Zrinski» predvođeno ravnateljem učilišta general bojnikom Mirkom Šundovom te izaslanstvo Koordinacija Udruga iz Domovinskog rata Vukovarsko-srijemske županije i grada Vukovara.

Nakon polaganja vijenca, izaslanstva su se uputila u crkvu sv. Filipa i Jakova , gdje je misu zadušnicu za sve poginule u Domovinskom ratu služio vojni ordinarij, msgr. Juraj Jezerinac.

Potom je uslijedio tradicionalni svečani mimohod sudionika ovogodišnje promocije polaznika vojnih škola za potrebe Oružanih snaga, od crkve sv. Filipa i Jakova,  središnjim ulicama grada Vukovara, do Križa svim žrtvama za slobodnu Hrvatsku na ušću Vuke u Dunav.

Središnja svečanost obilježavanja Dana državnosti održana je u vojarni 204. vukovarske brigade HV svečanom promocijom i dodjelom diploma 14-orici polaznika  12. naraštaja Ratne škole "Ban Josip Jelačić",40-orici polaznika 18. naraštaja Zapovjedno stožerne škole "Blago Zadro" i šestorici polaznika 14. naraštaja kadeta-vojnih pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i protuzračne obrane.

Najboljim polaznicima svih vojnih škola, koje djeluju pri Hrvatskom vojnom učilištu "Petar Zrinski", uručene su pohvale, nagrade i priznanja.

U školskoj godini 2009./10. vojnu izobrazbu na HVU "Petar Zrinski" završilo ukupno 238 časnika od kojih 30 časnica, šest časnika iz stranih oružanih snaga te 2 polaznika izvan sustava OS RH i 120 dočasnika od kojih po sedam dočasnica i polaznika iz stranih oružanih snaga.

Prigodnim govorima polaznicima su se obratili  ravnatelj Hrvatskog vojnog učilišta general - bojnik Mirko Šundov, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Josip Lucić i ministar obrane Branko Vukelić.

Također, polaznicima su se obratili i predsjednik i vrhovni zapovjednik OS RH dr.sc. Ivo Josipović, predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić i predsjednica Vlade RH Jadranka Kosor.

Prije dolaska u vojarnu, predsjednik  RH dr.sc. Ivo Josipović, predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić i predsjednica Vlade RH Jadranka Kosor položili su vijence i zapalili svijeće podno spomen obilježja na Ovčari, te Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, u pratnji vukovarsko-srijemskog župana Bože Galića.