Održana 16. sjednica Županijske skupštine

Četvrtak, 24.02.2011.

U Vinkovcima, koji su pokriveni snijegom, kao i ostatak naše županije, održana je 16. sjednica Županijske skupštine, kojoj je nazočio 41 vijećnik.

Uoči početka zasjedanja dogovoreno je da će na idućim sjednicama, prije prve točke, župan obraćati vijećnicima na temu stanja gospodarstva u našoj županiji, s obzirom da je riječ o najvažnijoj temi u ovim vremenima.

S obzirom da je dnevni red bio obilan i sama sjednica se odužila do poslijepodnevnih sati.

Od rasprave po točkama, izdvojimo Izvješće o mjerama i programima međunarodne suradnje, koje je vijećnicima predočila v.d. pročelnice za Međunarodnu suradnju i kapitalna ulaganja Gabrijela Žalac. Izvješće je izazvalo isključivo pohvale, s obzirom na veliki posao koji je odrađen u spomenutom Upravnom odjelu poglavito u međunarodnoj suradnji.

Prije aktualnog sata župan Božo Galić je izvijestio vijećnike o trenutnom stanju gospodarstva, problemima, ali i pozitivnim primjerima koji se može naći i ovim, za naše gospodarstvo, neugodnim vremenima.

Antun Omazić (SDP) je, u okviru aktualnog sata, upozorio na probleme sa čestim izostankom električne energije i problemima sa prijemom digitalnog signala na jugu županije.

Župan mu je rekao kako, koliko je on upoznat, se svi radovi najavljuju ranije, te da u tom dijelu postoji oštećenje mreže koje se mora sanirati. Što se tiče pravodobnog informairanja ljudi o radovima, podržava bilo koji način do koji će dovesti da informacija dođe do stanovnika pravovremeno.

Milan Draženović (DC) je spomenuo temu branitelja, s obzirom da se glavnina odnosi na našu županiju. Smatra da nedostaje koordinacije između Ureda župana i Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata, jer da je suradnja bila bolja izbjegli bi se problemi do kojih je došlo. Predložio je da obje strane imenuju po jednu osobu koje bi bile zadužene za komunikaciju između Županije i Koordinacije. Također, smatra da Županija nije dovoljno prepoznala žensku odbojku, u prvom redu medijski, s obzirom da naša županija daje dva kluba u najviši rang natjecanja. Izrazio je nezadovoljstvo sa činjenicom da nitko sa ovih prostora nije izabran u vodstvo Hrvatske odbojkaške udruge, te predložio da se imenuje osoba koja bi bila koordnator za sport u županiji.

Župan Galić je odovorio da sport i Županijski savez sportova funkcioniraju jako dobro kod nas, da imamo 8500 registriranih sportaša, a oko 50 000 ljudi su vezani uz sport na ovaj ili onaj način, te da smo po tome najsportskija županija. Oba odbojkaška kluba su dobili županijske nagrade, dajemo im značaj, a pomažemo ih i financijski, zaključio je župan.

Ilija Cota (HDZ) upoznao je vijećnike sa aktivnostima skupštinskog odbora za hrvatske branitelje. Naglasio je kako je župan uključen u sve aktivnosti, i da pomaže koliko god može. Rekao je kao je održan sastanak sa predstavnicima Koordinacije udruga zbog aktualnih događaja, te skupa koji je najavljen u subotu u Zagrebu sa početkom u 13 sati. Izjavio je kako skupštinski odbor daje potporu hrvatskim braniteljima da se bore za svoja prava kroz legalne institucije, jer nikakvo drugo djelovanje ne vodi k rješavanju problema, osim djelovanja u skladu sa ustavom i zakonom.

Župan je rekao kako uvijek stoji uz branitelje, da prati i podržava rad braniteljskih udruga, te da mu smeta politiziranje, jer branitelji iz naše županije imaju pravo reći što misle, s obzirom koliko su dali u Domovinskom ratu. Ja sam jedan od onih koji će uvijek dići glas ukoliko je netko protiv Domovinskog rata i Hrvatske, zaključio je župan.