Župan u uzvratnoj posjeti Općini Srebrenik u BiH

Ponedjeljak, 06.04.2009.

Vukovarsko-srijemski župan Božo Galić i vinkovački gradonačelnik dr. Mladen Karlić sa suradnicima posjetili su Općinu Srebrenik, BiH. Prvi sastanak izaslanstava Vukovarsko-srijemske županije i Grada Vinkovaca te Općine Srebrenik održan je 09. ožujka 2009. god. u Vinkovcima, s ciljem pokretanja prekogranične suradnje Hrvatska-BiH, u sklopu natječaja za IPA pretpristupni fond. Na današnjem sastanku,  kojem je nazočio i generalni konzul RH u BiH mr. sc. Josip Juras, definirani su konkretni prijedlozi na kojima se može uspostaviti suradnja. Župan Galić i gradonačelnik Karlić izrazili su zadovoljstvo što se može uspostaviti suradnja sa konkretnim projektnim idejama, koje su od zajedničkog interesa za obje strane. Te ideje odnose se na podizanje kvalitete i razine turističke ponude u dijelu kulturno-povijesnih potencijala, kulturno-etnoloških potencijala, rekreativno planinarskog turizma, oblasti sporta te zaštite okoliša. Da je projekt razvoja turizma prepoznat kao jedan od najboljih projekata složili su se i župan i gradonačelnik, jer ima za cilj povezivanje turističkih agencija i poduzeća, odnosno razmjenu ideja i ljudi, što će rezultirati sve većim dolaskom turista.

S obzirom da se raspisivanje natječaja za IPA projekte očekuje krajem ovoga mjeseca, konkretnije će se na pripremi moći raditi tek kada se vide zahtjevi i uvjeti objavljeni u natječaju. Za sada postoje početni institucionalni kapaciteti i ljudski potencijali kao i spremnost za realizaciju ovih projekata. U planu je formiranje užih timova sa po 2-3 predstavnika sa obje strane koji će poduzimati konkretne mjere za pripreme zajedničkih projekata.

Kako su već uspostavljeni kontakti između gospodarstvenika Grada Vinkovaca i Udruženja privrednika iz Srebrenika, očekuje se njihov interes i sudjelovanje na ovogodišnjem Sajmu gospodarstva u Vinkovcima, kao i nastavak suradnje. U prilog tome, mnogobrojna delegacija posjetila je i obišla tvornicu „Herceg" d.o.o., koja ima 25-ogodišnju tradiciju postojanja i djelovanja, a temelji se na izvozu svojih proizvoda staklene, pvc i alu-stolarije u Sloveniju, Švicarsku, Austriju i dr. zemlje.